Human Brain Project

Nowe technologie bez wątpienia zmieniają życie ludzie, które obecnie jest znacznie inne, niż było kilkadziesiąt lat temu i za pewne za kolejne kilkadziesiąt lat również zmieni się wiele z tego, co znamy z naszej dzisiejszej codzienności. Komputery nie są już dla nas niczym nowym, ale ciągle trwają badania nad ich udoskonalaniem do tego stopnia, aby mogły one funkcjonować jak ludzki mózg. Human Brain Project to projekt, który ma na celu stworzenie urządzenia, który będzie jak najwierniejszą symulacją ludzkiego mózgu. Wszystko po to, aby stworzyć superkomputer, w którym będzie można te symulacje wykorzystać. Projekt ruszył już w 2013 roku i do tego czasu pochłonął niebotyczne sumy pieniędzy. Co dały badania nad specyfiką ludzkiego mózgu?

Szansa, ale i zagrożenie

Z jednej strony projekt jest pochwalany jako przedsięwzięcie, które pozwoli znacznie lepiej zbadać ludzki mózg, a tym samym wyniki badań będą mogły w przyszłości wesprzeć medycynę w leczeniu różnego rodzaju chorób o podłożu neurologicznym. Projekt zakłada także opracowanie nowych terapii, które oparte będą o zrozumienie działania mechanizmów w mózgu, które wykształciły się przez lata ewolucji.

Z drugiej jednak strony projekt posiada wielu przeciwników, a wśród nich są także renomowani neurolodzy. Wyniki badań bardzo łatwo jest wykorzystać w złej wierze tworząc wynalazki, które umożliwią sterowanie ludzkim mózgiem oraz manipulację.

Stworzenie sztucznej inteligencji

Wyniki badań na przestrzeni lat mogą posłużyć do stworzenia nowej, lepszej sztucznej inteligencji. Oczywiście, powstałe komputery posiadałyby znacznie większe możliwości od najlepszych modeli, jakie obecnie zostały stworzone. Jak deklarują twórcy projektu, w pierwszej kolejności wyniki badań zostaną użyte w medycynie do prowadzenia różnego rodzaju badań. Możliwe będzie też zbudowanie ulepszonych chipów komputerowych, a także tworzenie lepszego oprogramowania dla rootów.

W Human Brain Project od lat pracuje kilkuset neurologów pochodzących z całego świata. Jednakże wykonywanie badań, samo zarządzanie nimi oraz ogrom pieniędzy, jaki został zainwestowany w projekt budzi wiele kontrowersji. Na bieżącym etapie prac z jednej strony projekt jest krytykowany za niewłaściwe intencje, z drugiej mówi się o tym, że szkoda tak ogromnych środków pieniężnych, które już zostały wykorzystane i projekt powinien zostać doprowadzony do końca. Tym bardziej, że wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się inny, podobny projekt, który swoje badania skoncentruje na ludzkim mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *