Najmniejszy komputer świata – gdzie i po co go stworzono?

Zazwyczaj uważa się, że niektóre komputery przenośne mają naprawdę niewielkie rozmiary i wygodnie się ich używa. Nowe technologie sprawdzają się w życiu codziennym. A jednak, naukowcy prześcigają się w tym, aby stworzyć naprawdę miniaturowy komputer, którego zastosowania będą odrobinę inne niż w przypadku tych komputerów, które posiadamy w domu na swój własny użytek. Jakiś czas temu to właśnie koncern IBM ogłosił stworzenie najmniejszego komputera na świecie. W marcu 2018 roku świat obiegła wiadomość, że stworzony komputer jest mniejszy od ziarenka soli. Został on zaprezentowany na konferencji IBM Think. Kilka miesięcy później okazało się, że produkt IBM już nie jest najmniejszym komputerem na świecie, gdyż powstał nowszy model, którego rozmiary są jeszcze mniejsze, a możliwości znacznie większe.

Gdzie powstał i jak wygląda najmniejszy komputer na świecie?

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że najmniejszy komputer na świecie został stworzony na Uniwersytecie w Michigan. Urządzenie to posiada wymiary 0,3mm x 0,3mm. Pomimo tak niewielkich rozmiarów, komputer wyposażony jest w procesor oraz pamięć RAM. Dodatkowo, możliwa jest komunikacja z urządzeniem, ponieważ posiada ono nadajnik i odbiornik. Wszelkie dane są odbierane i wysyłane za pośrednictwem światła. Dodatkowo, komputer posiada czujnik temperatury, a to za sprawą wbudowanego ogniwa fotowoltaicznego.

Zastosowanie urządzenia o tak niewielkich rozmiarach

Jak wiadomo, komputer posiada bardzo małe wymiary, ale i został wyposażony tak, aby był urządzeniem przydatnym i sprawdzającym się w praktyce. Kluczowe tutaj jest to, aby nie tworzyć wynalazków dla samego tworzenia, ale mieć nad sobą jakiś wyższy cel, na przykład taki, jak to, że komputer będzie mógł znaleźć zastosowanie na przykład w medycynie. W jaki sposób można go wykorzystać? Otóż sprawdzi się w przypadku wykonywania diagnostyki nowotworowej. Twórcy podają, że oprócz zastosowania medyczne, komputer może też służyć do monitorowania procesów biochemicznych, a dzięki niewielkim rozmiarom i wbudowanemu nadajnikowi może działać jako narzędzie nadzoru audio / wideo w różnych branżach. Stworzenie urządzenia – jak sami naukowcy przyznali – było dla nich wyzwaniem. A ponieważ w końcu pojawiło się ono na rynku, za pewne pojawią się też kolejne możliwości jego zastosowania. Za pewne – tak jak w przypadku komputera koncernu IBM – także i to urządzenie będzie stanowiło inspirację do tego, aby pracować nad kolejnymi urządzeniami, których rozmiary będą jeszcze mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *